Acasă » Comunicari ISJ » Calendarul olimpiadelor de chimie si biologie

RSS edu.ro stiri

 • Concluziile studiului rezultat în urma consultării publice privind rolul temelor pentru acasă decembrie 13, 2017
  13 Dec 2017Ministerul Educației Naționale și Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei au organizat în perioada 7 - 20 noiembrie 2017 o consultare publică, la nivel național, privind rolul temelor pentru acasă. Au participat, completând integral un chestionar on-line, 70.952 de actori din învățământul preuniversitar, dintre care 27.383 părinți (84% - mame), 32.786 de elevi și 10.783 de cadre didactice din […]
 • «Capital Filles în România»: Peste 800 de tinere din medii sociale defavorizate, încurajate să urmeze studiile superioare după examenul de Bacalaureat decembrie 12, 2017
  12 Dec 2017Ministrul Educaţiei Naţionale, Liviu Marian Pop, și Ambasadorul Republicii Franceze în România, Michèle Ramis, au semnat marți, 12 decembrie, Convenţia oficială de parteneriat privind derularea în anul 2018 a programului «Capital Filles în România». Documentul a fost semnat, de asemenea, de Camera Franceză de Comerț și Industrie în România (CCIFER) şi opt companii-membre fondatoare. Programul se adresează […]
 • Convenție româno-franceză de parteneriat pentru sprijinirea programului «Capital Filles în România» decembrie 11, 2017
  11 Dec 2017Marți, 12 decembrie, la sediul Ministerului Educației Naționale va avea loc, începând cu ora 15:00, semnarea Convenţiei de parteneriat dintre România, Ambasada Franţei, Camera Franceză de Comerț și Industrie în România (CCIFER) şi opt companii-membre fondatoare, mobilizate pentru «Capital Filles în România». Documentul reînnoieşte sprijinul Ministerului Educației Naționale în derularea acestui program care își propune încurajarea […]
 • Ministrul Liviu Marian Pop s-a întâlnit cu reprezentanții Alianței pentru Educație de Calitate (ApEC) decembrie 11, 2017
  11 Dec 2017Ministrul Educației Naționale, Liviu Marian Pop, s-a întâlnit luni, 11 decembrie, cu reprezentanții Alianței pentru Educație de Calitate (ApEC). Întâlnirea face parte din calendarul comun al consultărilor privind adoptarea măsurilor care să contribuie la creșterea calității în sistemul național de învățământ. Discuțiile de astăzi au vizat proiectul de buget al Educației pentru anul 2018, […]
 • Vizita ministrului Liviu Marian Pop în județul Neamț decembrie 8, 2017
  08 Dec 2017Ministrul Educației Naționale, Liviu Marian Pop, a efectuat în zilele de 7 și 8 decembrie o vizită în județul Neamț în cadrul căreia a avut o serie de întâlniri de lucru cu inspectorii școlari generali din Regiunea Nord-Est și din țară, respectiv cadre didactice, elevi și autorități locale. Vineri, 8 decembrie, ministrul Liviu Marian […]
 • Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs * decembrie 6, 2017
  06 Dec 2017Guvernul a aprobat în ședința de miercuri, 6 decembrie, lista celor 50 de unități de învățământ preuniversitar de stat în care se aplică, în anul școlar 2017-2018, Programul-pilot de acordare a unui suport alimentar pentru preșcolari și elevi, precum și fondurile necesare finanțării programului. Bugetul se cifrează la peste 30 de milioane de lei (sumă […]
 • Trei noi apeluri de proiecte, în valoare de 258 milioane euro, pentru îmbunătățirea infrastructurii educaționale decembrie 5, 2017
  05 Dec 2017Ministerul Educației Naționale (MEN) și Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene (MDRAPFE) au lansat marți, 5 decembrie, trei apeluri de proiecte, în valoare totală de aproximativ 258 milioane euro. Obiectivul îl reprezintă finanțarea prin Programul Operațional Regional (POR) a investițiilor în infrastructura educațională din învăţământul antepreşcolar şi preşcolar, din învățământul obligatoriu și din învăţământul profesional și tehnic. Anunțul a […]
 • Senatul României a adoptat Proiectul de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.96/2016 decembrie 4, 2017
  04 Dec 2017Senatul României a adoptat luni, 4 decembrie, proiectul de lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.96/2016 pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniile educaţiei, cercetării, formării profesionale şi sănătăţii. Ministerul Educației Naționale așteaptă promulgarea acestei legi de Președintele României, pentru a putea finaliza demersurile inițiate în vederea soluționării celor două […]
 • Echipele României au obținut 7 medalii la Turneul Internaţional de Informatică Shumen 2017 noiembrie 27, 2017
  27 Noi 2017Echipele de seniori și juniori ale României au obţinut șapte medalii la ediția 2017 a Turneului Internaţional de Informatică Shumen din Bulgaria: patru medalii de aur și trei medalii de bronz. Medaliile de aur au fost cucerite de lotul de seniori (foto sus) format din Costin-Andrei Oncescu (Colegiul Național „Dinicu Golescu” din Câmpulung Muscel), Andrei Popa (Liceul Teoretic […]
 • Educația de calitate sprijină copiii din mediul rural să nu abandoneze școala noiembrie 23, 2017
  23 Noi 2017Ministerul Educației Naționale și UNICEF în România au lansat joi, 23 noiembrie, studiul „O privire asupra participării la educație folosind analiza pe cohortă”. Analiza pe cohortă este focalizată pe o generaţie care parcurge un întreg ciclu şcolar și oferă o imagine de mai mare acurateţe cu privire la dimensiunea fenomenului de abandon în […]